wtorek, 22 lutego 2011

Planowanie - noclegi

Jeśli chodzi o planowanie noclegów to zależy to także od budżetu, jednak bezpiecznie jest liczyć średnio 100$ za pokój. W miastach jest to zazwyczaj 100-140$ w hotelach 3 gwiazdkowych z wyjatkiem Las Vegas gdzie za 100$ można mieć hotel 5-cio gwiazdkowy, oraz z wyjątkiem Manhatanu w Nowym Jorku gdzie cena poniżej 200$ pachnie raczej złymi warunkami lub wspólną łazienką na piętrze. Poza miastami cena kształtuje się w granicach 50-100$ w zależności od standardu i lokalizacji hotelu. Na tańsze noclegi raczej nie radziłbym się kusić, chyba, że nie przeszkadzają Wam insekty, szczury, lub burdy w pokoju obok, a na warunkach sanitarnich Wam nie zależy.

Szukając hoteli polecam korzystanie z serwisów internetowych takich jak hotels.com, booking.com itp. Można tam poczytać co hotel oferuje, obejrzeć zdjęcia obiektu, czy wreszcie (co chyba najważniejsze) poczytać opinie klientów. Można się z nich dużo dowiedzieć.

Rezerwacja hotelu wcześniej przez internet jest też zazwyczaj tańsza niż na miejscu. Baza noclegowa w USA jest bardzo duża i raczej nie ma problemu by szukać hotelu będąc na miejscu, ale jak pisałem zazwyczaj jest to droższa opcja. Różnice dochodzą do ok. 20% ceny. Poza tym rezerwując przez internet można sobie zapewnić np. pokój dla niepalących. Pokoje hotelowe mają łożka typu Qeen lub King size. W obu przypadkach spokojnie w jednym łużku zmieszczą się dwie osoby. Oczywiście King size jest większe i wygodniejsze. W jednym pokoju zazwyczaj mogą spać 2 dorosłe osoby, jednak większość hoteli zezwala bez dodatkowej opłaty na nocleg dodatkowych dwóch osob do 17 roku życia (oczywiście jeśli w pokoju są dwa łóżka).

Na co warto zwracać uwagę wybierając hotel:

1. Standard – wg preferencji

2. Lokalizacja – dobrze, by w pobliżu hotelu była linia autobusowa/metra by była możliwa szybka komunikacja z centrum miasta. Poza tym dobrze wybierać hotele leżące w tzw. bezpiecznych dzielnicach, oraz by w pobliżu hotelu nie było jakiś obiektów mogących generować hałas (napowietrzne linie metra, warsztaty, autostrady itp.) Co prawda w większości przypadków okna są dobrze wyciszone, ale jednak różnie z tym bywa.

3. Internet – dla osób planujących kontakt z rodziną, firmą czy chcącą dokonywać dalszych rezerwacji, Internet to podstawa. Dziś w większość hoteli ma dostęp do internetu w pokojach, jednak nie wszędzie jest to bezpłatne, dlatego warto się upewnić przed dokonaniem rezerwacji czy jest to usługa płatna czy też nie.

4. Parking – Jeśli hotel jest punktem pośrednim w naszej podróży, podczas której poruszamy się samochodem, należy zwrócić szczególną uwagę na to czy hotel posiada bezpłatny parking. Często gdy w opisie hotelu czytamy, że posiada on kilka ogólniedostępnych miejsc parkingowych, oznacza to, że prawdopodobnie nie będzie gdzie zaparkować.
Niestety miejsca postojowe w dużych miastach są zazwyczaj płatne i to często nie mało. Przykładowo w San Francisco parking na 1 noc kosztował mnie 42 $

5. Śniadania w cenie – warto szukać hotelu ze śniadaniem jeśli chcemy zaoszczędzić, gdzyż często wychodzi to taniej niż śniadanie na mieście, chyba, że planujemy śniadania we własnym zakresie – wtedy warto sprawdzić czy w pokoju są takie urządzenia jak lodówka czy ekspres do kawy.

6. Przy wyborze pokoju warto napisać w uwagach, by nie znajdował się on przy maszynie do lodu i windzie. Niemal we wszytkich hotelach, na każdym piętrze znajduje się maszyna do lodu (Amerykanie mają na tym punkcie bzika i wszystkie zimne napoje piją z lodem). Niestety jest ona bardzo hałaśliwa i nie jest przyjemne budzić się o 3 w nocy, bo komuś zachciało się lodu do drinka. To samo dotyczy lokalizacji przy windach. Goście hotelowi co chwila kręcą się i hałasują.

Jeszcze jedna uwaga dotycząca hoteli – wszystkie hotele w dniu przybycia blokują środki na naszej karcie (karta jest nizbędna by zameldować się w hotelu) na poczet nieopłaconego pobytu czy ew. szkód. Jest to kwota w wysokości wartości jednego noclegu, jednak czasem gdy pobyt jest dłuższy może to być równowartość kilku dni albo nawet całego pobytu. Środki te są blokowane, a w momencie wymeldowania z karty pobierana jest rzeczywista płatność za hotel oraz ściągana blokada. W praktyce jednak hotel składa wniosek o zniesienie blokady do banku (wydawcy karty) w dniu wymeldowania, ale zanim nastąpi procedura zniesienia blokady, trwa to zazwyczaj kilka dni ale nawet jak czytałem w niektórych przypadkach może trwać do 2 tygodni. Musimy uwzględnić to planując nasz budżet i trasę, bo po odwiedzeniu kilku hoteli może okazać się, że nie mamy wolnych środków na karcie by nią płacić.

Brak komentarzy: