wtorek, 22 lutego 2011

Informacje praktyczne - formalności

Formalności wizowe nie są zbyt skomplikowane, ale wymagają poświęcenia dłuższej chwili czasu. Przed złożeniem wniosku wizowego dobrze jest zrobić sobie zdjęcia wizowe (ich parametry są na stronie internetowej ambasady), chociaż wielu fotografów wie już jak je robić. Dobrze jeśli mamy te zdjęcia w formie elektronicznej, bo będziemy mogli je załaczyć przez internet do formularza. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zagrać je na spotkanie z konsulem i dołaczyć do reszty dokumentów. Musimy pamiętać, że występując o wizę musimy mieć ważny paszport, a jego ważność nie może kończyć się przed upływem 6 a najlepiej 12 miesięcy od chwili złożenia wniosku o wizę.

Formularz wizowy wypełniamy przez internet na stronie https://ceac.state.gov/genniv/ Wcześniej jednak koniecznie należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi ubiegania się o wizę na stronach ambasady USA: http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne/jak-ubiega-si-o-wiz.html

Po wypełnieniu wniosku, po upływie ok 2dni (potrzebnych na pełną rejestrację wniosku w systemie), należy skontaktować się z ambasadą celem umówienia na rozmowę z konsulem. To on zdecyduje czy przyznać Wam wizę czy nie. Cała procedura ubiegania się o wizę działa jak pewnego rodzaju sito, by zniechęcić ludzi bez dochodów i bardzo małych możliwościach finansowych. Dlatego zarówno wiza jak i rozmowa telefoniczna (by umówić się na spotkanie) są płatne i to wcale nie mało. W 2010 roku koszt wizy to 450 PLN/osobę. Koszt połączenia telefonicznego z ambasadą to ok. 5 PLN/min. przy czym trwa zazwyczaj nie dłużej jak 3-5 min. Kolejny koszt to przyjazd do ambasady (Warszawa ew. Kraków - patrz informacje na stronach ambasady). Do ambasady nie wolno wnosić narzędzi czy substancji niebezpiecznych. Generalnie na terenie ambasady obowiązują środki bezpieczeństaw takie jak przy wjeździe USA (bramki, wykrywacze metalu, przeszukania toreb itp.

Przy okienku w ambasadzie zostaniecie poproszeni o zeskanowanie wszystkich palców u rąk, a konsul sprawdzi czy posiada cały komplet potrzebnych dokumentów. Sama rozmowa z konsulem nie jest długa. Konsula interesują takie sprawy jak źródła dochodów, stałość zatrudnienia, majątek pozostawiany w Polsce, dzieci, cel podróży, miejsce gdzie się zatrzymamy na terenie USA itp. Konsul może rozmawiać zarówno po angielsku jak i po polsku, więc osoby słabiej znające język nie muszą się obawiać. Jeśli po rozmowie z nami zostanie przekonanie, że nie jedziemy tam w celach nielegalnych lub zabronionych, a dotychczasowa ew. historia poprzednich wyjazdów do USA jest OK, to Konsul udziela nam wizy turystycznej. Obecnie najczęściej jest to wiza na 10 lat z możliwością wielokrotnego przekraczania granicy. Pamiętajmy jednak, co jest bardzo istotne, wiza do USA nie jest gwarancją, że zostaniemy tam wpuszczeni. Na lotnisku przeprowadzana jest druga rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym i jeśli nabierze on jakichkolwiek podejrzeń, że cel wizyty jest inny niż zdeklarowany, lub będzie w posiadaniu informacji, że będąc poprzedni raz w USA przedłużyliście pobyt lub w jakikolwiek sposób naruszyliście prawo, ma on prawo a nawet obowiązek nie wpuścić Was.

Jesli konsul udzielił wam wizy, musicie zostawić swoje paszporty w ambasadzie. Zostaną one odesłane kurierem na wskazany we wniosku adres. Nie ma możliwości by czekać na wydrukowanie wizy i odbiór paszportu na miejscu.

Kolejną bardzo ważną rzeczą (o której wspominałem juz w innym miejscu) jest formularz imigracyjny I-94. Otrzymujemy go i wypełniamy w samolocie jeszcze przed wylądowaniem. Jeśli z jakiś powodów nie otrzymamy go, są one również dostępne na lotnisku po wylądowaniu. W formularzu tym podajemy nasze dane osobowe, dane paszportu, deklarujemy cel podróży, podajemy miejsce pobytu (jeśli jest ich wiele podajemy pierwsze miejsce w którym się zatrzymamy), oraz długość pobytu. Po rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym, sprawdzeniu zgodności odcisków palców oraz zrobieniu zdjęcia twarzy, otrzymacie od niego odcinek tego formularza (I-94). Złożony u niego formularz jest dokumentem potwierdzającym wjazd na teren USA. Odcinek, który dostaniecie musicie oddać przy wyjeździe, bo jest on dokumentem potwierdzającym wyjazd. Jeśli go nie oddacie, formalnie będziecie cały czas na terenie stanów, a to oznacza samowolne przdłużenie pobytu, co może w konsekwencji skutkować odmową wydania kolejnej wizy lub odmową wpuszczenia.

Brak komentarzy: