Z polski jedynym możliwym transportem jest przelot samolotem. Najtańsze loty są do Nowego Jorku, więc warto pomyśleć o rozpoczęciu podróży właśnie od tego miasta. Planując wyjazd i znając już termin wyjazdu warto możliwie jak najszybciej zarezerwować lot, gdyż obowiązuje zasada - im bliżej terminu lotu, tym drożej. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów musimy rozważyć loty z przesiadkami. Są one z reguły tańsze od lotów bezpośrednich. Szukając połączeń lotniczych i rezerwując bilet możemy skorzystać z jednego z kilku serwisów internetowych oferujących sprzedaż biletów różnych linii lotniczych. Na ich stronach s ą wyszukiwarki połączeń, gdzie można porównać ceny. Ja osobiście korzystałem z serwisu aero.pl
Po wykupieniu biletu ważne jest, by zalogować się do systemu danej linii lotniczej i uzupełnić dane osobowe. Jest to niezbędne przy lotach do USA.
W trakcie lotu otrzymacie formularze celny i imigracyjny (I-94). Po przybyciu do Stanów i pozytywnie zakończonej rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym otrzymacie od niego odcinek tego formularza (I-94). Jest on dokumentem potwierdzającym wjazd na teren USA. Przy powrocie do Polski ważne jest, by oddać go na lotnisku podczas wylotu (jest on przyjmowany przez stweardesę podczas "zapokładowania" samolotu. Jeśli tego nie zrobicie, będziecie mieli problem z ponownym wjazdem na teren USA lub dostaniecie odmowę podczas starania się ponownie o wizę, gdyż formalnie wciąż przebywacie na terenie Stanów, lub (domyślnie) nielegalnie przedłużyliście tam pobyt.
Na terenie Stanów Zjednoczonych pomiędzy poszczególnymi miejscami możemy podróżować w różny sposób. Chyba najbardziej powszechną, najwygodniejszą i najtańszą opcją jest wypożyczenie samochodu. Do tego potrzebne jest prawo jazdy (Amerykanie honorują polskie prawo jazdy), drugi dokument tożsamości ze zdjęciem np. paszport i oczywiście jak wszędzie w USA - karta kredytowa (ew. debetowa). Najtaniej można wynająć auto przez internet. Można to zrobić albo za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych wypożyczalni takich jak dollar.com, nationalcar.com, avis.com itp. lub za pośrednictwem serwisu traweljigsaw.pl - i ten ostatni serwis mogę zdrcydowanie polecić, gdyż z mojego doświadczenia maja tam najlepsze oferty. Traveljigsaw jest firmą międzynarodową działającą niemal na całym świecie. Ich serwis jest w języku polskim, a oferty na prawdę atrakcyjne. Co najważniejsze wynajmując u nich auto mamy w cenie wszystkie niezbędne ubezpieczenia.
Przy okazji warto omówić rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych.
Wszystkie auta mają już podstawowe ubezpieczenie OC, natomiast istnieje kilka form ubezpieczeń AC, które musimy opłacić i w zależności od ubezpieczenia i jego opcji obejmują różny zakres ochrony.
LDW (Loss Damage Waiver) - to podstawowe ubezpieczenie jakie MUSIMY wykupić. Jak sama nazwa mówi chroni ono przed kradzieżą i ewentualnym uszkodzeniem auta.
SLI (Supplementary Liability Insurance) - to dodatkowe ubezpieczenie chroniące przed skutkami zdarzenia gdy uczestnikami są osoby trzecie. Pokrywa ono roszczenia osób trzecich - jest więc jakby dodatkowym ubezpieczeniem OC. W USA standardem jest domaganie się zadość uczynienia przez osoby trzecie w przypadku zdarzenia na ich szkodę. Zwykłe OC pokrywa wyłącznie szkody materialne. Natomiast szkody zdrowotne, moralne i wszelkie inne pokrywane są z ubezpieczenia SLI, dlatego chcąc uniknąć kłopotów warto je mieć.
Pozostałe ubezpieczenia są jedynie rozszerzeniem powyższych, albo obejmują dodatkowe usługi jak np. pomoc drogową, dostarczenie paliwa w przypadku gdy np. na pustynii nam go zabraknie itp.
W większości wypożyczalni gdy dochodzi już do formalności na miejscu, pracownicy często wciskaja nam dodatkowe ubezpieczenia i mówią, że są one niezbędne, ale to nie jest prawda. Po prostu firmy te pobierają dodatkową prowizję od ubezpieczeń i jest to ich dodatkowy dochód. Oczywiście czy weźmiemy dodatkowe ubezpieczenie zależy tylko od nas. Przykładowo, gdy ktoś wybiera się w miejsca odludne, takie jak np. Dolina Śmierci w okresie letnim, gdy istnieje ryzyko przegrzania auta, warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem.
Chcąc wynająć samochód w jednym mieście a oddać w innym, musimy liczyć się z dodatkową opłatą z tego tytułu (w niektórych stanach np. w Californi może to być usługa bezpłatna). Nie bez znaczenia jest czas na jaki wynajmujemy auto. Często bowiem taniej jest wynająć auto na cały tydzień niż np. na 4-5 dni. Inna cena jest w przypadku najmu w weekend a inna w dni robocze. Wypożyczalnie oferują za dodatkową opłatą nawigację samochodową. Okazuje się jednak, że przy wynajmie samochodu na dłuższy czas taniej jest ją po prostu kupić w jednym ze sklepów z elektroniką (np. Bestbuy). Nawigacja jest bardzo przydatna, ale nie niezbędna, gdyż drogi w USA są bardzo dobrze oznakowane, wtedy jednak na wszelki wypadek dobrze zaopatrzyć się w mapę.
Czasami cena najmu zawiera koszt paliwa w baku, a czasem musimy za nie zapłacić w momencie najmu. Co do paliwa, to udając się w dłuższe trasy warto tankować się tak by zawsze mieć min. połowę baku, gdyż są odcinki gdzie przez wiele kilometrów nie ma żadnej stacji.
Starajmy się nie łamać przepisów
Gdy chcemy przemieścić się na dużą odległość np. z NY do Los Angeles, najlepszym środkiem transportu jest samolot. Porównując ceny biletów lotniczych z kolejowymi (AMTRAK), okazuje się, że te pierwsze są tylko niewiele droższe, a na miejscu jesteśmy znacznie szybciej. Kolej ma jedynie tę zaletę, że w czasie podróży możemy sobie pooglądać okolicę przez okno, no i może jeszcze fakt, że podróże koleją są dla niektórych mniej stresujące niż samolotem ;)
Jeśli chodzi o rezerwację lotów, to w tym wypadku również istotne jest byśmy zrobili to jak najwcześniej przez Internet. Różnice w cenach w zależności w jaki sposób i kiedy rezerwujemy lot dochodzą nawet do 50%.
Gdy już zdecydujemy się na przelot, musimy wiedzieć, że inaczej niż jest to powszechnie stosowane, na liniach wewnętrznych American Airlanes cena biletu nie obejmuje bagażu (z wyłączeniem bagażu podręcznego). Dlatego często Amerykanie starają się upchać wszystko do możliwie małych walizek, które potem z trudem mieszczą się w skanerach bezpieczeństwa (pamiętacie może takie sceny z komedi "Poznaj moich rodziców"). Opłata za większy bagaż (transportowany w luku bagażowym) wynosi standardowo 25$/sztukę.
Wiele dużych miast ma świetnie zorganizowaną komunikację publiczną. Rozbudowane linie metra, zintegrowana z nim komunikacja autobusowa, wspólne bilety itp. W każdym mieście obowiązują nieco inne zasady ale ogólnie w większości przypadków nie opłaca się zwiedzać dużych miast samochodem (wyjatek stanowi Los Angeles), gdyż często nie ma gdzie zaparkować, a parkingi są za zwyczaj drogie. Metrem sprawnie i szybko dostaniemy się prawie w dowolne miejsce. Przy kupnie biletu musimy zastanowić się czy dużo będziemy przemieszczać się komunikacją w danym dniu, bo często dostępne są bilety całodniowe bez limitu przystanków i obowiązujace na metro i autobus. Są one bardzo korzystne w zakupie (np. w NY całodniowy bilet na metro kosztował mnie 8$ podczas gdy jeden przejazd chyba 2,50$). W niektórych miastach np. w Waszyngtonie płacimy za ilość przejechanych przystanków. Na stacji metra mamy spis przystanków i opłaty. Przy wychodzeniu z metra wkładamy bilet do automatu przy bramce, który sprawdza czy nie przekroczyliśmy ilości wykupionych przystanków. W takim przypadku obok bramki stoi inny automat, w którym możemy dokonać dopłaty. Na każdej stacji metra mamy automaty biletowe, gdzie możemy płacić gotówką lub kartą. W przypadku komunikacji autobusowej bilet kupujemy u kierowcy lub pokazujemy ważny bilet (jeśli już taki posiadamy np. w przypadku wspólnych biletów z metrem).
Taksówki nie należą do najtańszych, ale czasem są niezbędne. Przejazd z lotniska JFK w NY na Manchatan to koszt ok. 35-40$ w zależności od pory dnia (czy nocy).
W wielu miastach a zwłaszcza w Nowym Jorku jest "zatrzęsienie" taksówek, więc nie ma problemu ze znalezieniem wolnej. Pomimo to oprócz żółtych taksówek jeździ wiele prywatnych samochodów lub należących do przedsiębiorst nie posiadających koncesji. Można je spotkać najczęściej na dworcach lotniskach itp. Są one za zwyczaj droższe i nie zawsze godne zaufania więc raczej nie polecam.